multilanguage

wtorek, 16 kwietnia 2013

Moduł GSM

Stwierdziłem, że miło było by móc mieć możliwość korzystania z sieci GSM w celach alarmowych, a może i również prostego sterowania automatyki domowej. Wcześniej korzystałem z przerobionego telefonu (sieć tranzystorów wlutowana zamiast klawiatury), niestety nie miałem możliwości komunikacji zwrotnej, a także kontroli poprawności wysyłanych danych. Znalazłem moduły SIM900, całkiem przyjemne w obsłudze. Na potrzeby testów powstało coś takiego:


Dużym problemem przy uruchomieniu jest duża szpilka prądowa pobierana przy logowaniu się do sieci. Wymaga to dużego kondensatora na zasilaniu. Układ zawiera układ wykrywające zbyt niskie/wysokie napięcie zasilania, więc na początku miałem duży problem, aby móc się zalogować. Podłączenie oscyloskopu do szyny zasilania wykazało duże tętnienia. Po zmianie źródła zasilania i dodaniu dodatkowych kondensatorów ruszyło praktycznie od razu. Układ to tak naprawdę gotowy telefon komórkowy, więc możliwości są duże: oprócz wykonywania rozmów oraz wysyłania/odbierania smsów możliwe jest korzystanie z internetu.
Mam nadzieję, że również powstanie kilka ciekawych urządzeń opartych o ten moduł ;)
Na razie myślę o prostej centralce alarmowej. Muszę bardziej popracować nad implementacją jakiegoś wygodnego panelu do sterowania.
Na koniec jeszcze dwie może niezbyt udane fotki z przygotowania płytki:
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz